Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

PFA EAFIAF

Wiadomości

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.
 
Na wniosek Rady Technicznej Polska Federacja Aikido, Prezydent Polskiej Federacji Aikido przyznał wyróżniającym się instruktorom tytuły Instruktorskie.
Tytuł FUKUSHIDOIN otrzymują:
  • Tobiasz Idzi,
  • Włodzimierz Chrzanowski,
  • Jacek Burdzy,
  • Dariusz Siniarski,
Tytułu SHIDOIN otrzymują:
  • Janusz Biegas,
  • Igor Wach,
  • Waldemar Sochacki,
  • Jarosław Ćwikliński.
W imieniu Prezydenta oraz Rady Technicznej PFA składam
wyróżnionym serdeczne gratulacje.
 
Sekretarz Rady Technicznej, Prezes Polskiej Federacji Aikido
Marian Wiśniewski

Bardzo dziękuję za gratulacje.

To wyróżnienie dla nas wszystkich, po drodze aikido nie kroczymy sami. To wspólna praca i nasze osobiste sukcesy nie są możliwe bez przyjaciół, którzy nas motywują i wspierają.
Promocja na 7 Dan to ważna chwila, skłaniająca do refleksji i chyba bardzo odpowiednia okazja by wyrazić podziękowanie wielkim mistrzom aikido, których miałem przywilej spotkać na tatami i którzy wywarli bezpośredni wpływ na moje aikido.
Toshikazu ICHIMURA, Masatake FUJITA, Kisshomaru UESHIBA, Seigo YAMAGUCHI, Christian TISSIER, Hiroshi ISOYAMA i Minoru INABA – kłaniam się nisko tradycyjnym „SENSEI NI REI”  i składam podziękowanie za naukę i inspirację.
Jerzy Pomianowski

Jerzy Pomianowski Shihan 7DAN!

Jerzy Pomianowski Shihan 7DAN!
 
Szanowni Koleżanki i Koledzy,
Podczas dorocznej ceremonii Kagami Biraki w Hombu Dojo (Tokio), która miała miejsce dzisiaj Aikido Doshu UESHIBA Moriteru ogłosił nadanie stopnia 7DAN Prezydentowi Polskiej Federacji Aikido panu Jerzemu Pomianowskiemu.

Jest to wyraz uznania osobistego dorobku shihana Pomianowskiego, ale także uhonorowanie
wieloletniej pracy naszej organizacji, na której czele stoi pan Jerzy Pomianowski.  Rada Techniczna wraz z
Prezydentem PFA w randze 7DAN w sposób znaczący zwiększa swoje możliwości promocji  instruktorów PFA na kolejne wysokie stopnie aikido.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Shihan Jerzy Pomianowski jest jedynym polskim
instruktorem z pokolenia pionierów aikido w Polsce, który mieszkał na stałe w Japonii (ponad
5 lat). Z jednej strony wypełniał misję dyplomatyczną ambasadora RP z drugiej zaś
doskonalił swoje umiejętności aikido i wspierał rozwój naszej organizacji oraz bezpośrednie
kontakty Polaków z najwybitniejszymi nauczycielami z Japonii. Obok aikido shihan Jerzy
Pomianowski jest wybitnym mistrzem kenjutsu i battojutsu.

Panie Prezydencie proszę przyjąć nasze najszczersze gratulacje i życzenia dalszego rozwoju
na drodze aikido.
Prezes Polskiej Federacji Aikido
Marian Wiśniewski

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Drodzy Członkowie Polskiej Federacji Aikido,

Prezydent, Rada Techniczna, Zarząd oraz Sekretariat życzą, aby ten wyjątkowy czas Świąt Bożego Narodzenia był chwilą spokoju i refleksji nad tym, co najważniejsze. Niech Święta przyniosą Wam harmonię w sercu i radość z bycia  z najbliższymi.
Życzymy aby Nowy Rok obfitował w zdrowie, pomyślność i realizację najważniejszych marzeń.

Międzynarodowy Szczyt Aikido 2024 w Tokio

Szanowni Koleżanki i Koledzy,
Poniżej krótki raport z Międzynarodowego Szczytu Aikido 2024 w Tokio na którym miałem zaszczyt reprezentować polskie i europejskie środowisko aikido:

W dniach 30 września – 6 października odbył się w Tokio Międzynarodowy Szczyt Aikido (International Aikido Summit). Spotkania tegu typu odbywają się raz na cztery lata. Program szczytu obejmował Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Federacji Aikido (IAF) oraz Seminarium Aikido w doborowej międzynarodowej obsadzie, zakończone  pokazami delegacji narodowych oraz zajęciami prowadzonymi przez Dojo-Cho Mitsuteru UESHIBA oraz Doshu Moriteru UESHIBA.
W walnym zgromadzeniu IAF uczestniczyło ponad 70 krajów członkowskich, kilka organizacji z różnych krajów w roli obserwatora (w tym z Polski - PSA), a także organizacje regionalne z Europy (Europejska Federacja Aikido), Ameryki łacińskiej (Latin American Aikido Union) i krajów arabskich (Arab Aikido Federation).
Szczegółowe informacje dotyczące ustaleń walnego zgromadzania zostaną przedstawione w terminie późniejszym na stronie IAF. Dla nas najważniejszą informacją jest wybór Polaka na kolejną kadencję na stanowisko wiceprezesa IAF. Skład nowo powołanych władz IAF to Yoko OKAMOTO (Japonia) – Prezes, Adam MANIKOWSKI (Polska) Wice-prezes i Corrie Human (RPA) Sekretarz Generalny. Przez najbliższe cztery lata Polska będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój światowego aikido. Serdeczne gratulacje dla Adama!
Kilka dni przed obradami złożyłem wizytę w Iwama Dojo i przekazałem na ręce Sensei’a Inagaki wyrazy uszanowania i podziękowania za wsparcie jakiego udziela naszej federacji. Na marginesie obrad przeprowadziłem rozmowy z sensei’ami Christianem Tissier, Shigeru Sugawarą, Yoshiaki Yokotą, Tsuruzo Miyamoto i  Takeshi Kanazawą wszyscy bardzo dobrze wspominają swoje spotkania z polskimi aikidokami. Maiłem również okazję zamienić kilka słów z Doshu i Dojo-cho. Wspomniałem o zbliżającej się rocznicy 50-lecia aikido w Polsce w 2026 roku.
Kolejny Międzynarodowy Szczyt Aikido odbędzie się w Tanabe (miejsce urodzenia O’Sensei, prefektura Wakayama, Japonia) w 2028 roku.

https://aikido.org.pl/galerie/35-walne-zgromadzenie-iaf-2024-tokio/
Jerzy Pomianowski
Prezydent PFA
Prezes Europejskiej Federacji Aikido (EAF)

Informacje o AIKIDO


Aikido
Podstawowe informacje historyczne i organizacyjne
 
  1. Aikido należy do grupy pięciu tradycyjnych sportów walki (judo, kendo, kyudo, karatedo , aikido) uprawianych w Japonii na masową skalę. Jest to współczesny system ćwiczeń oparty na starych szkołach walki wręcz, miecza i włóczni, który opracował mistrz Morihei UESHIBA (1883-1969).W 1942 roku system Ueshiby otrzymał nazwą aikido. Dopiero po wojnie aikido przybiera formę ruchu masowego oraz uzyskuje swoje ramy organizacyjne w postaci zarejestrowanej w Japonii fundacji o nazwie AIKIKAI. "Fundacja Aikikai" istnieje do chwili obecnej, ma swoją siedzibę w Tokio i na jej czele stoi wnuk twórcy aikido Pan Moriteru UESHIBA.
     
  2. W 1961 roku Fundacja Aikikai otrzymuje "Certyfikat" rządu Japonii (Min.Edukacji) stwierdzający, że Fundacja Aikikai jest jedyną i wyłączną organizacją w Japonii uprawnioną do nauczania aikido oraz reprezentowania aikido wobec administracji rządowej. Oznacza to m.in. prawo do nauczania w szkołach i uczelniach publicznych, otrzymywania dotacji rządowych przeznaczonych na rozwój sportu i rekreacji, nadawania stopni i tytułów honorowych w ramach aikido. Istnieją oczywiście również prywatne kluby prowadzone przez niezależnych mistrzów lub stowarzyszenia o małym zasięgu. Nie mają one jednak takich uprawnień jak Fundacja Aikikai.
     
  3. Najpoważniejszym zadaniem z urzędowego punktu widzenia jest wystawianie przez Fundację certyfikatów potwierdzających stopnie mistrzowskie DAN tak w Japonii jak też na całym świecie. Każdy certyfikat jest rejestrowany w Fundacji i osobiście podpisywany przez Przewodniczącego Fundacji Aikikai. Ranga tego dokumentu jest na tyle duża, że nawet niezależni mistrzowie oraz niektóre stowarzyszenia chociaż formalnie działają poza strukturą Aikikai, poddają się procedurze egzaminacyjnej Fundacji Aikikai.
     
  4. W 1975 roku z inicjatywy Fundacji Aikikai i narodowych organizacji aikido na świecie powstaje Międzynarodowa Federacja Aikido (IAF - International Aikido Federation). Jednym z zadań IAF jako członka GAISF (The General Association of International Sports Federations) jest prezentacja aikido jako dyscypliny pokazowej podczas "World Games" (igrzysk sportów nie-olimpijskich organizowanych pod patronatem MKOL), najbliższe w Duisburgu (RFN)2005 wczesniej m.in. w Akita (2001), w Lahti(1997), Hadze(1993). W skład IAF wchodzą organizacje z 43 krajów, Polskę w IAF reprezentuje Polska Federacja Aikido, która zarazem jako jedyna polska organizacja posiada prawo do nadawania stopni KYU i DAN w imieniu Fundacji Aikikai.
     
  5. Najistotniejszym elementem wyróżniającym aikido z grupy popularnych sportów walki jest fakt zanegowania przez twórcę systemu, ze względów filozoficznych, jakiejkolwiek formy rywalizacji sportowej. Zatem jedyną formą prezentacji aikido są kursy oraz publiczne pokazy bez klasyfikowania zawodników. Zostało to na tyle dobitnie sformułowane przez twórcę aikido, że tzw. "sportowe aikido" , choć została podjęta próba stworzenia takiego systemu, stanowi absolutny margines światowego aikido, a w Japonii praktycznie nie występuje.
     
  6. W Polsce aikido uprawiane jest od 1976 roku. Od wielu lat rozwój aikido w Polsce jest trwałym elementem rozmaitych japońskich programów rządowych, z których finansowane są m.in. pobyty ekspertów JICA (JOCV), kursy instruktorskie i pokazy japońskich mistrzów, wizyty przedstawicieli Fundacji Aikikai w Polsce. Programy te koordynuje Ambasada Japonii w Warszawie, a jej partnerem po stronie polskiej jest Polska Federacja Aikido.
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Aikido
ul. Opaczewska 43
02-218 Warszawa 79
Skrytka nr 58
tel.: +48 796 389 066
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
wtorek: 08:00 - 10:00
piątek: 12 .00 - 16.00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528