Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

PFA EAFIAF

Wiadomości

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Radosnych Świąt Wielkanocnych życzą Prezydent, Zarząd, Rada Techniczna oraz Sekretariat Polskiej Federacji Aikido! 
Niech Wielkanoc przyniesie spokój i nadzieję, a wiosenne słońce wypełni każdy dzień ciepłem i radością.
Życzymy wszystkiego, co najlepsze – zdrowia, miłości i rodzinnego ciepła.
Uprzejmie informujemy, że wyjątkowo w dniu dzisiejszym Sekretariat PFA będzie nieczynny. 
Przepraszamy za tak późną informacje i za związane z nią utrudnienia. 
Uprzemie informujemy, że w dniach 5.02.2024 – 12.02.2025 ( z tymi dniami włącznie) Sekretariat PFA będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.
 
Na wniosek Rady Technicznej Polska Federacja Aikido, Prezydent Polskiej Federacji Aikido przyznał wyróżniającym się instruktorom tytuły Instruktorskie.
Tytuł FUKUSHIDOIN otrzymują:
  • Tobiasz Idzi,
  • Włodzimierz Chrzanowski,
  • Jacek Burdzy,
  • Dariusz Siniarski,
Tytułu SHIDOIN otrzymują:
  • Janusz Biegas,
  • Igor Wach,
  • Waldemar Sochacki,
  • Jarosław Ćwikliński.
W imieniu Prezydenta oraz Rady Technicznej PFA składam
wyróżnionym serdeczne gratulacje.
 
Sekretarz Rady Technicznej, Prezes Polskiej Federacji Aikido
Marian Wiśniewski

Bardzo dziękuję za gratulacje.

To wyróżnienie dla nas wszystkich, po drodze aikido nie kroczymy sami. To wspólna praca i nasze osobiste sukcesy nie są możliwe bez przyjaciół, którzy nas motywują i wspierają.
Promocja na 7 Dan to ważna chwila, skłaniająca do refleksji i chyba bardzo odpowiednia okazja by wyrazić podziękowanie wielkim mistrzom aikido, których miałem przywilej spotkać na tatami i którzy wywarli bezpośredni wpływ na moje aikido.
Toshikazu ICHIMURA, Masatake FUJITA, Kisshomaru UESHIBA, Seigo YAMAGUCHI, Christian TISSIER, Hiroshi ISOYAMA i Minoru INABA – kłaniam się nisko tradycyjnym „SENSEI NI REI”  i składam podziękowanie za naukę i inspirację.
Jerzy Pomianowski

Historia PFA


POLSKA FEDERACJA AIKIDO
(Aikikai Polska)

Polska Federacja Aikido powstała 01.08.1990 roku. W tym dniu Sąd Wojewódzki w Warszawie wpisał naszą organizację do rejestru stowarzyszeń pod numerem RSt7"B". Federacja była formalną kontynuacją wcześniejszej organizacji zwanej Aikikai Polska, której kilkukrotne próby rejestracji w latach 80-tych spotkały się z odmową ówczesnych władz. Członkami założycielami Federacji było 5 klubów (Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Nowy Sącz, Opole), a w skład pierwszego Zarządu weszli: Andrzej Sobolewski (prezes), Bogdan Rumas (wiceprezes), Witold Kirmiel (wiceprezes), Jerzy Pomianowski (sekretarz generalny) i Antoni Chełkowski (skarbnik).

Federacja kontynuowała, nawiązane wcześniej , kontakty ze Światowym Centrum Aikido w Tokio oraz Międzynarodową Federacją Aikido. Wyrazem dobrej współpracy i uznania dla obranej przez nas drogi rozwoju było oficjalne uznanie przez Aikikai Fundation (Światowe Centrum Aikido) 01.12.1991 roku Polskiej Federacji Aikido, jako jedynej organizacji narodowej reprezentującej w Polsce aikido ustanowione przez Morihei Ueshibę. Naturalnym następstwem tego faktu było przyjęcie PFA do Międzynarodowej Federacji Aikido. Miało to miejsce w czasie VI Kongresu tej organizacji, który odbył się w Taipei w dniach 30.09.-04.10.1992.

W marcu 2002 roku odbyło się Walne Zgromadzenie PFA, podczas którego wyznaczone zostały główne kierunki działań federacji na lata 2002-2006. Zgromadzenie dokonało też istotnych zmian w statucie federacji tworząc m.in. funkcję Prezydenta PFA, który ma zadania ogólno-koordynacyjne reprezentując PFA wobec urzędów i instytucji administracyjnych oraz w kontaktach międzynarodowych. Za całość spraw bieżących PFA odpowiada Zarząd Główny. Na nadzwyczajnym Walnym Zjeździe w Warszawie w grudniu 2004 przyjęto ważne poprawki do statutu PFA. Najważniejszą z nich było utworzenie Rady Technicznej PFA, która ma być stałą komisją programową i egzaminacyjną z szerokimi uprawnieniami np. z możliwością kontroli uchwał zarządu w sprawach szkoleniowych itp.

Pod koniec 2004 roku doszło do podziału w łonie Aikikai Polska i z PFA odeszło kilkunastu instruktorów którzy powołali do życia Polskie Stow.Aikido (PSA). Nowa organizacji pragnie samodzielnie nauczać aikido w oparciu o te same wymagania techniczne i egzaminacyjne. Praktycznie wszystkie jej regulaminy są skopiowanymi wersjami regulaminów PFA. Tworzy to potencjalne warunki na przywrócenie jedności organizacyjnej Aikikai Polska w przyszłości.

Jako główne osiągnięcia PFA warto wymienić:
  • uzyskanie oficjalnego rozpoznania przez Fundację Aikikai i Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • wyłączność w nadawaniu stopni kyu i dan aikikai w Polsce zgodnie z międzynarodowym regulaminem Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • uporządkowanie i ujednolicenie wymagań egzaminacyjnych i stworzenie sprawnie działającego systemu nadawania i rejestracji stopni kyu i dan nadawanych w ramach ruchu aikikai w Polsce
  • rozwój aikido w Polsce i rozwój PFA od kilkunastu klubów w momencie powstania do ponad 80 w 2004 roku na terenie całego kraju
  • najliczniejsza w Polsce kadra instruktorska posiadająca wysokie stopnie mistrzowskie wystawione przez Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • stały dostęp do najwybitniejszych japońskich i europejskich nauczycieli aikido z których udziałem PFA systematycznie organizuje staże i seminaria.
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Aikido
ul. Opaczewska 43
02-218 Warszawa 79
Skrytka nr 58
tel.: +48 796 389 066
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
wtorek: 08:00 - 10:00
piątek: 12 .00 - 16.00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528