Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Wiadomości

Uprzejmie informujemy, że w dniach 19.01.2024 oraz 23.01.2024  (tj. najbliższy piątek oraz wtorek) kontakt z Sekretariatem będzie wyłącznie mailowy. Za utrudnienia przepraszamy. 

Gratulacje dla Piotra i Romana!

Serdeczne gratulacje dla Piotra Borowskiego i Romana Hoffmanna w związku z usyskaniem stopnia 7DAN podczas dzisiejszej cermonii Kagamibiraki w Tokio. To ważny moment w historii polskiego aikido, ich promocja jest również wyróżnieniem dla wszystkich, którzy od 48 lat budowali aikido w Polsce. Piotr i Roman choć obecnie prowadzą oddzielne organizacje, przez wiele lat rozwijali swoje aikido i zdobywali mistrzowskie stopnie w ramach Polskiej Federacji Aikido.
Piotrze, Romku - Gratuluję!
Jerzy Pomianowski
Prezydent PFA
 

Ceremonia KagamiBiraki 2024

Drodzy Koleżanki i Koledzy,
Dzisiejsza uroczystość KagamiBiraki w Tokio jak co roku wybrzmiała wieloma polskimi nazwiskami.
Aikido Doshu UESHIBA Moriteru na wniosek Rady Technicznej PFA przyznał wysokie stopnie mistrzowskie szóstce wybitnych polskich instruktorów.
To wyraz uznania dla nich samych i dla naszej organizacji, w ramach której rozwijali swoje umiejętności i osiągnęli poziom wyszkolenia kwalifikujący ich do stopnia 5Dan.
Z ogromną radością odnotowuję obecność wśród nominowanych Danuty Hałasiewicz-Tokarskiej, jako największa w Polsce organizacja aikido, musimy zrobić więcej by liczba kobiet wśród instruktorów z najwyższymi stopniami systematycznie rosła. Z dumą odnotowuję również promocję dwóch instruktorów (Szymona i Wojciecha), którzy od dziecka wychowali się na tatami i dzisiaj swoimi osiągnięciami budują rodzinną linię  najwybitniejszych polskich instruktorów aikido.
Serdecznie gratuluję wszystkim nowo mianowanym:
 
LUKASZ DRAG 5DAN
ARTEMI MECHLINSKI 5DAN
SZYMON SAPIELA 5DAN
DANUTA HALASIEWICZ-TOKARSKA 5DAN
WOJCIECH WISNIEWSKI 5DAN
JAN WRZESZCZ 5DAN
 
i życzę wytrwałości w waszej dalszej pracy i rozwoju na drodze aikido.
Jerzy Pomianowski
Prezydent Polskiej Federacji Aikido

Tytuły Shidoin i Fukushidoin

Mam przyjemność poinformować, że w dniu 14.01.2024 roku na wniosek Rady Technicznej Prezydent Polskiej Federacji Aikido przyznał tytuły instruktorskie Fukushidoin i Shidoin następującym instruktorom:


Tytuł Fukushidoin
 
Artur Piotrowski
Larysa Lic
Artur Płuska
Tadeusz Kołodziejski
Błażej Popielski
Ewa Bazylko
Wiktor Hołubowski
 
Tutuł Shidoin
 
Piotr Ożdziński
Marcin Wiśniewski
Ryszard Manikowski
Maksymilian Nowaczyk
Jacek Marciniak
Irena Kitkowska
Leszek Cwynar
 
Serdecznie gratulujemy
Sekretarz Rady Technicznej
Marian Wiśniewski

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Drogie Aikidoczki, Drodzy Aikidocy,

Prezydent, Rada Techniczna oraz Zarząd Polskiej Federacji Aikido życzą radosnych i spokojnych Świąt w gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej atmosferze. 

Życzymy również, aby Nowy Rok przyniósł mnóstwo radosnych chwil. Niech będzie on Waszą okazją do spełnienia wszystkich marzeń i realizacji planów.

Historia PFA


POLSKA FEDERACJA AIKIDO
(Aikikai Polska)

Polska Federacja Aikido powstała 01.08.1990 roku. W tym dniu Sąd Wojewódzki w Warszawie wpisał naszą organizację do rejestru stowarzyszeń pod numerem RSt7"B". Federacja była formalną kontynuacją wcześniejszej organizacji zwanej Aikikai Polska, której kilkukrotne próby rejestracji w latach 80-tych spotkały się z odmową ówczesnych władz. Członkami założycielami Federacji było 5 klubów (Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Nowy Sącz, Opole), a w skład pierwszego Zarządu weszli: Andrzej Sobolewski (prezes), Bogdan Rumas (wiceprezes), Witold Kirmiel (wiceprezes), Jerzy Pomianowski (sekretarz generalny) i Antoni Chełkowski (skarbnik).

Federacja kontynuowała, nawiązane wcześniej , kontakty ze Światowym Centrum Aikido w Tokio oraz Międzynarodową Federacją Aikido. Wyrazem dobrej współpracy i uznania dla obranej przez nas drogi rozwoju było oficjalne uznanie przez Aikikai Fundation (Światowe Centrum Aikido) 01.12.1991 roku Polskiej Federacji Aikido, jako jedynej organizacji narodowej reprezentującej w Polsce aikido ustanowione przez Morihei Ueshibę. Naturalnym następstwem tego faktu było przyjęcie PFA do Międzynarodowej Federacji Aikido. Miało to miejsce w czasie VI Kongresu tej organizacji, który odbył się w Taipei w dniach 30.09.-04.10.1992.

W marcu 2002 roku odbyło się Walne Zgromadzenie PFA, podczas którego wyznaczone zostały główne kierunki działań federacji na lata 2002-2006. Zgromadzenie dokonało też istotnych zmian w statucie federacji tworząc m.in. funkcję Prezydenta PFA, który ma zadania ogólno-koordynacyjne reprezentując PFA wobec urzędów i instytucji administracyjnych oraz w kontaktach międzynarodowych. Za całość spraw bieżących PFA odpowiada Zarząd Główny. Na nadzwyczajnym Walnym Zjeździe w Warszawie w grudniu 2004 przyjęto ważne poprawki do statutu PFA. Najważniejszą z nich było utworzenie Rady Technicznej PFA, która ma być stałą komisją programową i egzaminacyjną z szerokimi uprawnieniami np. z możliwością kontroli uchwał zarządu w sprawach szkoleniowych itp.

Pod koniec 2004 roku doszło do podziału w łonie Aikikai Polska i z PFA odeszło kilkunastu instruktorów którzy powołali do życia Polskie Stow.Aikido (PSA). Nowa organizacji pragnie samodzielnie nauczać aikido w oparciu o te same wymagania techniczne i egzaminacyjne. Praktycznie wszystkie jej regulaminy są skopiowanymi wersjami regulaminów PFA. Tworzy to potencjalne warunki na przywrócenie jedności organizacyjnej Aikikai Polska w przyszłości.

Jako główne osiągnięcia PFA warto wymienić:
  • uzyskanie oficjalnego rozpoznania przez Fundację Aikikai i Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • wyłączność w nadawaniu stopni kyu i dan aikikai w Polsce zgodnie z międzynarodowym regulaminem Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • uporządkowanie i ujednolicenie wymagań egzaminacyjnych i stworzenie sprawnie działającego systemu nadawania i rejestracji stopni kyu i dan nadawanych w ramach ruchu aikikai w Polsce
  • rozwój aikido w Polsce i rozwój PFA od kilkunastu klubów w momencie powstania do ponad 80 w 2004 roku na terenie całego kraju
  • najliczniejsza w Polsce kadra instruktorska posiadająca wysokie stopnie mistrzowskie wystawione przez Aikido Hombu Dojo w Tokio
  • stały dostęp do najwybitniejszych japońskich i europejskich nauczycieli aikido z których udziałem PFA systematycznie organizuje staże i seminaria.
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Aikido
ul. Opaczewska 43
02-218 Warszawa 79
Skrytka nr 58
tel.: +48 796 389 066
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
wtorek: 08:00 - 10:00
piątek: 12 .00 - 16.00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528