Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

PFA EAFIAF

Wiadomości

Wesołych Świąt Wielkanocnych

Radosnych Świąt Wielkanocnych życzą Prezydent, Zarząd, Rada Techniczna oraz Sekretariat Polskiej Federacji Aikido! 
Niech Wielkanoc przyniesie spokój i nadzieję, a wiosenne słońce wypełni każdy dzień ciepłem i radością.
Życzymy wszystkiego, co najlepsze – zdrowia, miłości i rodzinnego ciepła.
Uprzejmie informujemy, że wyjątkowo w dniu dzisiejszym Sekretariat PFA będzie nieczynny. 
Przepraszamy za tak późną informacje i za związane z nią utrudnienia. 
Uprzemie informujemy, że w dniach 5.02.2024 – 12.02.2025 ( z tymi dniami włącznie) Sekretariat PFA będzie nieczynny.
Za utrudnienia przepraszamy.

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.

Nowi Shidoin i Fukushidoin Polskiej Federacji Aikido.
 
Na wniosek Rady Technicznej Polska Federacja Aikido, Prezydent Polskiej Federacji Aikido przyznał wyróżniającym się instruktorom tytuły Instruktorskie.
Tytuł FUKUSHIDOIN otrzymują:
  • Tobiasz Idzi,
  • Włodzimierz Chrzanowski,
  • Jacek Burdzy,
  • Dariusz Siniarski,
Tytułu SHIDOIN otrzymują:
  • Janusz Biegas,
  • Igor Wach,
  • Waldemar Sochacki,
  • Jarosław Ćwikliński.
W imieniu Prezydenta oraz Rady Technicznej PFA składam
wyróżnionym serdeczne gratulacje.
 
Sekretarz Rady Technicznej, Prezes Polskiej Federacji Aikido
Marian Wiśniewski

Bardzo dziękuję za gratulacje.

To wyróżnienie dla nas wszystkich, po drodze aikido nie kroczymy sami. To wspólna praca i nasze osobiste sukcesy nie są możliwe bez przyjaciół, którzy nas motywują i wspierają.
Promocja na 7 Dan to ważna chwila, skłaniająca do refleksji i chyba bardzo odpowiednia okazja by wyrazić podziękowanie wielkim mistrzom aikido, których miałem przywilej spotkać na tatami i którzy wywarli bezpośredni wpływ na moje aikido.
Toshikazu ICHIMURA, Masatake FUJITA, Kisshomaru UESHIBA, Seigo YAMAGUCHI, Christian TISSIER, Hiroshi ISOYAMA i Minoru INABA – kłaniam się nisko tradycyjnym „SENSEI NI REI”  i składam podziękowanie za naukę i inspirację.
Jerzy Pomianowski

Artykuły

Międzynarodowy Kongres Aikido

Międzynarodowy Kongres Aikido w Tokio
(Korespondencja własna)

W dniach 8-12 września 2004 roku odbył się w Tokio 9 Kongres Międzynarodowej Federacji Aikido. Kongres organizowany jest raz na cztery lata i jest to największe i najważniejsze zgromadzenie reprezentacji krajów w których istnieją narodowe federacje aikido.

IAF (International Aikido Federation) jest największą i najliczniejszą organizacją aikido na świecie, zrzesza ponad 40 krajów członkowskich ze wszystkich kontynentów. IAF jest członkiem GAISF (związku międzynarodowych federacji sportowych) organizacji podległej Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Jednym z głównych zadań IAF jest tworzenie międzynarodowego oparcia dla działalności szkoleniowej Aikido Hombu Dojo w Tokio. Szefem Hombu Dojo i Prezydentem IAF jest Doshu Moriteru UESHIBA, wnuk twórcy aikido. Polskę w IAF reprezentuje od 1992 roku największa ogólnopolska organizacja aikido Polska Federacja Aikido (PFA).

Międzynarodowy Kongres Aikido to okazja by nie tylko wysłuchać nieco nudnych sprawozdań budżetowych i organizacyjnych oraz wybrać władze na kolejną kadencję, ale przede wszystkim rzadka i naprawdę wspaniała możliwość by spotkać się i poćwiczyć ze wszystkimi, którzy coś znaczą w świecie aikido. Obok oficjalnych kilku osobowych delegacji z każdego kraju, do Tokio zjechali prawie wszyscy wielcy shihani bezpośredni uczniowie twórcy aikido Ueshiby Morihei m.in. Okumura shihan 9 dan, Tada shihan 9 dan, Isoyama shihan 8 dan, Tamura shihan 8 dan, Asai shihan 8 dan, Yamada shihan 8 dan, Endo shihan 8 dan, i wielu innych. W ślad za nimi przybyła kolorowa rzesza ćwiczących ze wszystkich kontynentów. Wszyscy zamieszkali w pięknym centrum młodzieżowym położonym na terenie dawnej wioski olimpijskiej z czasów Igrzysk w Tokio w 1964 r.

Atmosfera była wyśmienita, już drugiego dnia delegacje z Brazylii i Chile zostały oficjalnie i grzecznie poproszone by wieczorne fiesty kończyły się troszkę wcześniej niż o 5 nad ranem bo pozostali mieszkańcy hotelu chcą choć chwilę się przespać przed porannym treningiem.

Jaki skutek odniosły powyższe prośby to już zupełnie odrębna sprawa.

Z poważnych spraw nad którymi obradował kongres należy wymienić doprowadzenie po wielu latach dyskusji do zmian w statucie precyzujących rolę i odpowiedzialność organizacji narodowych aikido w koordynowaniu ruchu aikido aikikai na terenie swojego kraju.

Wyjaśniono, że kluby działające na terenie danego kraju nie mogą być formalnie członkiem organizacji narodowej innego kraju. Ma to duże znaczenie przy nadawaniu stopni mistrzowskich i uczniowskich oraz uprawnień egzaminacyjnych.

Omówiono też tak trudne tematy jak problem obecności w dojo osób nosicieli wirusa HIV a także kwestie związane ze sposobem reagowania na, na szczęcie bardzo rzadkie przypadki nadużywania pozycji instruktora w relacji do uczniów.

Gdy oficjale obradowali cała reszta chłonęła wiedzę praktyczna i teoretyczną na macie radując się obfitością stylów i metod szkoleniowych. Każdy mógł odnaleźć takie aikido jakie mu najbardziej odpowiada praca z energią i oddechem w wykonaniu Tada shihan, mocny i archaiczny ruch następcy Saito sensei w Iwama dojo Isoyama shihan , charyzmatyczny luz i swobodę w wykonaniu Endo shihan czy precyzyjną do bólu klasyczną geometrie ruchu Seki shihan. Ani zdjęcia ani opis nie oddadzą wszystkich wspaniałych wrażeń i nowych doświadczeń, ale wierzcie naprawdę było warto tam być.

wróć do listy
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Aikido
ul. Opaczewska 43
02-218 Warszawa 79
Skrytka nr 58
tel.: +48 796 389 066
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
wtorek: 08:00 - 10:00
piątek: 12 .00 - 16.00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528