Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Wiadomości

Informujemy, że w dniu 01 lutego 2020 roku odbyło się Walne Zebranie Delegatów, podczas którego zostały wybrane nowe władze Polskiej Federacji Aikido: 

 

PREZYDENT PFA:

Jerzy Pomianowski

 

ZARZĄD PFA:

Prezes - Marian Wiśniewski

Wiceprezes - Robert Jerzy Krac

Wiceprezes - Jerzy Sapiela

Sekretarz Generalny - Paweł Zdunowski

Skarbnik - Przemysław Gawroński

 

KOMISJA REWIZYJNA:

Andrzej Bielecki - Przewodniczący

Michał Adamczewski

Michał Świdziński

 

SĄD KOLEŻEŃSKI:

Marcin Kosiorkiewicz - Przewodniczący

Piotr Sołtysiński

Mariusz Wysocki

Informujemy, iż dnia 01.02.2020 roku w Warszawie odbędzie się Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Polskiej Federacji Aikido.

Wszystkie kluby członkowskie PFA prosimy o wysłanie swoich delegatów. Szczegółowe informacje zostały wysłane mailem bezpośrednio do każdego klubu.

Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych Japonii

Składam serdeczne gratulacje Jerzemu Sapieli członkowi Rady Technicznej PFA i zarazem Prezesowi Karkonoskiego Stowarzyszenia Aikido z okazji otrzymania dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych Japonii Pana Kono Taro w uznaniu wyjątkowych zasług w wykorzystaniu sportu dla promocji wzajemnego zrozumienia oraz pogłębiania przyjaznych relacji między Japonią i innymi krajami.
W imieniu Ministra Spraw Zagranicznych dyplom przekazał pan Satoru Takahashi zastępca Ambasadora Japonii w Polsce.
Uroczystość wręczenia dyplomu w której udział wzięło wiele ważnych osobistości odbyła się 19 grudnia 2019 roku w Szklarskiej Porębie. 
W uznaniu zasług dla Szklarskiej Poręby decyzją Rady Miasta Jerzy Sapiela otrzymał tytuł Zasłużonego dla Szklarskiej Poręby.
Wierzę, że to wyróżnienie będzie inspiracją dla młodego pokolenia studentów aikido w Polsce pokazując jak  nasze codzienne ćwiczenia  w dojo nabierają głębokiego międzyludzkiego i międzynarodowego wymiaru.
Jerzy Pomianowski
Prezydent
Polskiej Federacji Aikido

 

Shihan Aikikai - Gratulacje!

Z wielką satysfakcją chciałbym poinformować wszystkich członków PFA i sympatyków aikido w Polsce, że na wniosek Polskiej Federacji Aikido Pan Marian Wiśniewski Sekretarz Rady Technicznej PFA otrzymał z rąk Aikido Doshu Pana Moriteru UESHIBA tytuł Shihana Aikikai. Decyzja została ogłoszona dzisiaj w Tokio podczas dorocznej ceremonii KagamiBiraki. Tytuł ten jest nadawany wysokim rangą instruktorom aikido za wybitne zasługi na polu nauczania aikido.  Jest to zarazem niewątpliwy wyraz uznania dla całej federacji i wszystkich instruktorów, których pracę koordynuje Rada Techniczna, za ich wysiłek na rzecz rozwoju aikido w Polsce. Cieszy również  kolejny 6 DAN  w Polskiej Federacji Aikido, który został przyznany Waldemarowi Gierszowi przez Doshu podczas tej samej ceremonii. Tym sposobem mamy w PFA aż dziewięciu instruktorów z tak wysokim stopniem. Żadna inna polska organizacja aikido nie może się poszczycić takim potencjałem instruktorskim. Serdeczne Gratulacje dla Mariana Wiśniewskiego i Waldemara Giersza wraz z życzeniami dalszych sukcesów na drodze aikido.
Korzystając z okazji chciałbym złożyć wszystkim życzenia Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku 2020.
Jerzy Pomianowski
Prezydent
Polskiej Federacji Aikido

 
W dniu 30.12.2019r. kontakt telefoniczny z Sekretariatem PFA będzie niedostępny. W sprawach pilnych proszę o wysyłanie wiadomości mailowych. Za utrudnienia przepraszamy.

Archiwum wiadomości

Podstrony: « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »
12 stycznia 2014

Wysokie Promocje w PFA!

Koleżanki i koledzy,

w dniu 12 stycznia 2014 roku podczas ceremonii Kagamibiraki w Hombu Dojo w Tokio Moriteru UESHIBA Aikido Doshu ogłosił tegoroczne promocje na najwyższe stopnie aikido. Z wielką przyjemnością informuję, że wśród promowanych znalazła się trójka instruktorów Polskiej Federacji Aikido:

1. Marian WIŚNIEWSKI został promowany na stopień 6 Dan

2. Barbara CHRABĄSZCZEWSKA została promowana na stopień 5 Dan

3. Paweł ZDUNOWSKI został promowany na stopień 5 Dan.

Uzyskane stopnie to nie tylko świadectwo wysokich kwalifikacji instruktorskich i technicznych promowanych osób, to także wyraz uznania dla całej naszej organizacji i jej wkładu w rozwój aikido w Polsce. Warto odnotować, że Barbara Chrabąszczewska jest pierwszą kobietą w Polsce, która osiągnęła tak wysoki poziom wyszkolenia.

Marianowi, Barbarze i Pawłowi składam w imieniu całego naszego środowiska najserdeczniejsze gratulacje!

Jerzy Pomianowski

Prezydent PFA

Biuro Zarządu PFA
www.aikikai.or.jp/jpn/info/2014/h26.pdf
18 listopada 2013

SportAccord World Combat Games 2013

W dniach 18-26 października 2013 roku odbyła się kolejna edycja World Combat Games. Po raz pierwszy aikido jako dyscyplina pokazowa zostało zaprezentowane na World Games w Pekinie w roku 2010. Była to pierwsza wspólna inicjatywa Sport Accordu, International Aikido Federation pod auspicjami  Hombu Dojo w Tokyo. W 2010 roku polskie aikido reprezentowały Agnieszka Potok oraz Monika Szachno – instruktorki Centrum Aikido Aikikai w Warszawie.

W roku 2013 po raz drugi Polska była reprezentowana na arenie międzynarodowej przez troje instruktorów wybranych zgodnie z wymogami International Aikido Federation i zaakceptowanych przez Hombu Dojo. W skład reprezentacji weszli:  Michał Wąs 3 dan – Aikido Aikikai Piotrków Trybunalski, Magdalena Ciepielewska 2 dan – Aikido Cieszyn, Sylwia Niedziółka 1 dan – Centrum Aikido Aikikai w Warszawie.

Opiekę merytoryczną nad pokazami ze strony IAF i Hombu Dojo sprawowali:
Shihan Ulf Evenas  7 dan, Shihan Christian Tissier 7 dan, Shihan Tsuruzo Miyamoto 7 dan. Ambasadorem aikido był Waka Sensei Mitsuteru Ueshiba.

W pokazach aikido wzięło udział 71 uczestników z 32 krajów zrzeszonych w IAF.

Według planu przekazanego przez IAF zostały przygotowane cztery pokazy:

- pokaz 1 – atak zadany yokomen uchi – techniki dowolne w wersjach bazowych (kihon)  - 4 minuty

- pokaz 2 – pozycja zadana suwari waza i hanmi handachi waza – techniki dowolne – 4 minuty

- pokaz 3 – zastosowania technik aikido – 4 minuty

- pokaz 4 – techniki dowolne z uwzględnieniem technik jo dori – 5 minut.

Wszystkie delegacje aikido przyleciały do Rosji  19-go października.  Plan pobytu przewidywał dla uczestników:

20 października

godz. 8:00 – trening

godz. 10:00 – 14:00 seminarium prowadzone przez trzech shihanów oraz ambasadora aikido Mitsuteru Ueshiba,

godz. 18.00 – 20.00 – przygotowania do pokazów

21 października

godz. 8:00 trening,

godz. 10:00 – 12:00 – przygotowania do pokazów,

godz. 14:00 – 16:00 – pokazy blok 1

godz. 18:0 – 20:00 – pokazy blok 2

22 października

godz. 8:00 – trening

godz. 10:00 – 12:00 – przygotowania do pokazów

godz. 14:00 – 16:00 – pokazy blok 3 i 4

godz. 18:00 – 20:00 – pokazy blok 5 oraz pokazy shihanów i oficjalne zakończenie  tradycyjnym ukłonem z wręczeniem dyplomów dla krajów uczestniczących w imprezie.

 Certyfikaty uczestnictwa wręczali: Dr Peter Goldsbury Prezydent IAF w asyście dyrektora Aikikai Hombu Dojo Mitsuteru Ueshiba oraz przewodniczącego Rosyjskiej Federacji Sportów Walki i Rosyjskiej Federacji Aikido p. Sergieya Kirienko.

 Pokazy polskie odbywały się w bloku pierwszym – jeden kraj na tatami, w bloku drugim – pokaz razem z Rumunią i Niemcami oraz pokaz 3 – razem z Portugalią i Norwegią, w bloku czwartym pokaz  razem z Brazylią.

Wszystkie pokazy spotkały się z wysokim uznaniem ze strony zarówno współuczestników jak i shihanów odpowiedzialnych za poziom techniczny. Polska ekipa zebrała dużo pochwał i jako jedna z nielicznych była umieszczana w oficjalnych skrótach telewizyjnych dnia, przygotowywanych przez media SportAccord.

Fotorelacja z imprezy dostępna w naszej galerii pod linkiem http://aikido.org.pl/gallery_full.php?gid=23 oraz na naszym facebooku.

Biuro Zarządu PFA
16 października 2013

Sport Accord Combat Games

W dniach 18-26 października br. w St. Petersburgu odbędzie się Sport Accord Combat Games, gdzie Polską Federację Aikido reprezentować będą Michał Wąs 3 DAN (Klub Aikido Aikikai Piotrków Trybunalski), Magdalena Ciepielewska 2 DAN (Aikido Cieszyn) oraz Sylwia Niedziółka 1 DAN (Centrum Aikido Aikikai w Warszawie).

Pełną informację na temat udziału IAF w World Games można pobrać pod linkiem:

https://www.aikido-international.org/documents/2013/Sport_Accord/PRESS-PACKAGE-IAF-aikido-WCG-info.pdf 

Oficjalna strona imprezy: http://www.worldcombatgames.com/en/

Biuro Zarządu PFA
19 września 2013

Staż z Christian Tissier Shihan odwołany

Drodzy aikidocy,

Informujemy, że staż z Christian Tissier Shihan, który miał odbyć się w dniach 05-06.10.2013 r. w Suchym Lesie został odwołany i przesunięty na inny termin. Odswołanie nastąpiło na prośbę Sensei Tissier ze względów osobistych. Nowa data stażu zostanie wkrótce podana.

Osoby, które dokonały przedpłaty, dostana zwrot wpłaconej kwoty w ciągu kilku najbliższych dni.

W imieniu organizatorów,

Wojciech Drąg oraz Adam Manikowski

Klub Aikido Shin Dojo Poznań

Biuro Zarządu PFA
28 maja 2013

III KST we Włocławku - informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe do III  KST we Włocławku:

1. Dojo w SP 12 przy ul. Wiejskiej 29 - otwieramy od godz. 8.00. W przypadku wcześniejszego przyjazdu proszę o kontakt pod nr 601-683400.

2. Zapewniamy dla uczestników kawę, herbatę, wodę mineralną.

3. Obiad: na miejscu w stołówce szkolnej: zupa, drugie danie, kompot, ciasto na deser- cena 15 zł. 

4. Osoby, które chciałyby przenocować we Włocławku przed lub po stażu - proszę o kontakt-tel. 601-683400, e:mail   bch@op.pl 

Życzymy miłego pobytu w naszym mieście

Barbara Chrabąszczewska - gospodarz stażu


Barbara Chrabąszczewska
www.aikido.info.pl
16 maja 2013

Combat Games, St. Petersburg 18-26.10.2013 r.

Polska Federacja Aikido reprezentuje polskie aikido na Sport Accord Combat Games w St.Petersburgu w dniach 18-26.10.2013 r.

W skład naszej oficjalnej reprezentacji wchodzą: Michał Wąs 3 Dan (Klub Aikido Aikikai Piotrków Trybunalski), Magdalena Ciepielewska 2 Dan (Aikido Cieszyn), Sylwia Niedziółka 1 Dan (Centrum Aikido Aikikai w Warszawie).

Film zapowiadający nasz udział na Combat Games znajduje się pod linkiem 

http://www.youtube.com/watch?v=oRINLuNUjeQ

Impreza jest otwarta dla wszystkich.

Biuro Zarządu PFA
4 maja 2013

III Krajowy Staż Techniczny PFA

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, iż III Krajowy Staż Techniczny PFA odbędzie się dnia 01.06.2013 roku we Włocławku.

Program stażu:

Godz. 11:00 – rozpoczęcie

Godz. 11:00 – 14:00 – wykłady poświęcone problematyce egzaminów mistrzowskich w aikido (wykładowcy: J. Pomianowski, M. Wiśniewski, J. Sapiela, R.J. Krac, P. Bernaś, P. Zdunowski, W. Giersz)

Godz. 14:00 – 15:00 – obiad

Godz. 15:00 – 16:30 – sprawy techniczne i organizacyjne egzaminów dan

 

Obecność Shidoin i Fukushidoin PFA obowiązkowa!

 

Adres:

Hala Sportowa przy Szkole Podstawowej nr 12

Ul. Wiejska 29

(Osiedle Południe)

Włocławek

Na stażu będzie możliwość wykupienia obiadu. Cena obiadu – 15 zł za osobę (zupa, drugie danie, kompot)

Zgłoszenia na KST uprzejmie proszę nadsyłać do dnia 23.05.2013 roku na adres mailowy sekretariatu PFA sekretariat@aikido.org.pl. Przy zgłoszeniu proszę o podanie następujących danych:  klub, nazwisko i imię, stopień, obiad tak/nie (jeśli tak – proszę zaznaczyć czy mięsny czy wegetariański).

W celu usprawnienia przebiegu rejestracji przed stażem uprzejmie prosimy o dokonywanie opłat za obiady na konto PFA (w tytule przelewu prosimy podać: opłata za obiad, klub, imię + nazwisko) do dnia 24 maja br. Osoby, które dokonają opłaty za obiad na konto PFA, proszone są o zabranie na staż potwierdzenia dokonania przelewu. W dniu stażu , na miejscu, wydawane będą talony na podstawie których w stołówce zostanie wydany obiad.

W celu uzyskania dodatkowych informacji uprzejmie prosimy o kontakt z Panią Barbarą Chrabąszczewską: tel: 601-683-400, e-mail: bch@op.pl.

Biuro Zarządu PFA
26 kwietnia 2013

III KST PFA we Włocławku - Program

Trzecie spotkanie techniczne PFA odbędzie się pod hasłem „Różnimy się pięknie”. Tradycyjnie już KST jest poświęcone przede wszystkim problematyce egzaminów mistrzowskich w aikido. W charakterystce egzaminów na stopnie mistrzowskie w punkcie dot. egzaminów na 4 dan Rada Techniczna pisze: „Podczas tego egzaminu musimy ujawnić naszą aikidocką osobowość, powinny stać się czytelne źródła naszego technicznego i wewnętrznego rozwoju, uważny obserwator może zidentyfikować mistrza lub mistrzów, których aikido miało na nas największy wpływ” . A zatem jest to egzamin na którym musimy pokazać jak się różnimy i jak te różnice kształtują nasze aikido. Jest dla nas wszystkich oczywiste, że różnice są wynikiem wyboru nauczyciela będącego na różnych etapach naszego aikidockiego rozwoju źródłem inspiracji i technicznych nawyków. Wielu wybitnych mistrzów odwiedza lub odwiedzało systematycznie kluby PFA. H.Isoyama, K.Shimamoto, S.Seki, Ch.Tissier, M.Inaba, M.Kanetsuka, M.Ikeda to najważniejsze nazwiska, które w sposób bezpośredni kształtują techniczne oblicze polskiego aikido. Poproszę ich uczniów o to by nam pokazali i opowiedzieli co uważają za najbardziej orginalną część nauczania swoich nauczycieli.Na ile zdajemy sobie z tych różnic sprawę? Czy wpływają one na sposób egzaminowania i wynik egzaminu? Czy potrafimy o nich opowiedzieć innym? Czy podążając za nauczycielem zachowujemy zdolność do krytycznej analizy technicznej w aikido? Tymi pytaniami i zagadnieniami zajmiemy się podczas tegorocznego KST we Włocławku. Zależy mi na obecności egzaminatorów PFA i wszystkich shidoin i fukushidoin. Wspólnie spróbujemy ocenić „Jak pięknie się różnimy”. Jerzy Pomianowski Prezydent PFA
Biuro Zarządu PFA
22 stycznia 2013

Zamiast orędzia noworocznego :)

Koleżanki i koledzy, zaczynamy 37 rok pracy szkoleniowej na rzecz rozwoju aikido w Polsce. Warto zatem podsumować 2012 rok i zastanowić się jak najlepiej wykorzystać kolejny . Rok 2012 przyniósł kilka ważnych zmian w funkcjonowaniu Polskiej Federacji Aikido, po raz pierwszy w historii Polacy otrzymali stopień 6 Dan aikido w tym dwóch członków naszej Rady Technicznej. Była to zmiana jakościowa bo od tego momentu Rada Techniczna PFA uzyskała prawo do egzaminowania do stopnia 4 dan i rekomendowania na stopień 5 dan . Z tych nowych nabytych uprawnień skwapliwie skorzystaliśmy. Komisja egzaminacyjna PFA przeprowadziła egzaminy na 4 dan a Rada Techniczna skutecznie zarekomendowała instruktora PFA na stopień 5 dan. We wrześniu odbył się w Tokio 11 Kongres Międzynarodowej Federacji Aikido (IAF) na którym miałem zaszczyt reprezentować wszystkich polskich aikidoków spod znaku Aikikai. W międzynarodowych pokazach zorganizowanych na marginesie kongresu wystąpiła grupa polskich aikidoków z Warszawy pod kierunkiem R.Hoffmanna. Pomimo naszych starań w 2012 roku z przyczyn zdrowotnych nie odwiedził nas sensei Hiroshi ISOYAMA nasz wieloletni opiekun i promotor, którego staże cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród polskich aikidoków nie tylko z PFA. Odwiedziłem senseia w Iwama i choć czuje się względnie dobrze to niestety musimy liczyć się z tym, że szanse na jego regularne wizyty w Polsce są niewielkie. Pozostaje do naszej dyspozycji na miejscu w Iwama Dojo, które to magiczne miejsce stało się tematem kalendarza PFA na 2013 rok. Niestety w 2012 roku odeszli od nas Marian Górka, który przez wiele lat działał w strukturach naszej organizacji oraz Hans Gauffin przyjaciel i nauczyciel, który towarzyszył polskiemu aikido od 1979 roku. Będziemy o nich pamietać. W ubiegłym roku kluby prowadziły bardzo aktywną działalność szkoleniową organizując imponującą serię staży klubowych. To naprawdę wspaniała praca i znakomicie zorganizowane imprezy. Do najważniejszych należy zaliczyć staże z takimi nauczycielami jak senseie Inagaki, Seki, Shimamoto, Tissier i Horii.Chociaż były to staże klubowe prezentowały sobą najwyższy poziom federacyjny. Każdy z nich mógłby śmiało pretendować do formuły stażu federacyjnego. Te doświadczenia skłaniają mnie do wniosku, że tej rangi staże klubowe mogą zakomicie wypełniać rolę staży federacyjnych. Dlatego Rada Techniczna nie wyznaczyła na 2013 rok stażu federacyjnego, ale bardzo mi zależy aby tak właśnie traktować zapowiedziane na 2013 rok ważne staże z najwybitniejszymi nauczycielami odwiedzającymi Polskę: - Shigemi Inagaki 8 dan 23-24 marca 2013 r. w Złotowie - Shoji Seki 7 dan 03-05 maja w Starej Wsi - Christian Tissier 7 dan 05-06 października w Suchym Lesie - Katsuyuki Shimamoto 8 dan 12-13 października w Warszawie Chciałbym aby udział w nich był maksymalnie liczny i byśmy na tych właśnie stażach pokazywali naszym zagranicznym gościom jak różnorodna i silna jest PFA. W połowie roku w sobotę 1 czerwca spotkamy się we Włocławku w gronie zaawansowanych aikidoków na kolejnym już trzecim Krajowym Stażu Technicznym. Koncepcja KST jest wciąż dyskutowana w naszym środowisku, otrzymałem wiele pozytywnych opinii, ale są też i krytyczne. Wszystkie one posłużą mi za wskazówki do opracowania programu naszego kolejnego spotkania. Bardzo liczę na obecność i udział wszystkich członków Rady Technicznej oraz Shidoin i Fukushidoin PFA. Z dużą satysfakcją odnotowuję, że pomimo ograniczonych budżetów kluby naszej federacji działają i rozwijają się w wielu miejscach Polski, nie ulega wątpliwości że PFA dysponuje największą i najlepiej przygotowaną kadrą instruktorską. To nasza metoda na trudne czasy. Każdy kto chce rzetelnie, bezpiecznie i w miłym towarzystwie ćwiczyć aikido z pewnością trafi do naszych klubów. Wysoka marka instruktorów PFA to wasza zasługa i wspólna wartość którą trzeba cenić, pielęgnować i promować. Jestem pewien, że w 2013 roku odnajdziemy nowe inspiracje aikido, dołączą do nas kolejni instruktorzy i kluby a każdy z ćwiczących będzie z zapałem odkrywał tajemnice technik aikido i uzyskiwał coraz wyższe stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Do siego roku 2013. Jerzy Pomianowski Prezydent Polskiej Federacji Aikido
Biuro Zarządu PFA
22 stycznia 2013

GRATULACJE!

Z wielką przyjemnością informujemy, że podczas niedawnej ceremonii Kagamibiraki w Aikido Hombu Dojo w Tokio, Doshu Moriteru UESHIBA nadał stopień 5 Dan instruktorowi PFA Waldemarowi Gierszowi. Serdecznie gratulujemy. Warto podkreślić, że jest to pierwszy 5 dan aikido przyznany dzięki bezpośredniej rekomendacji Rady Technicznej PFA. Prawo do wystawiania rekomendacji na stopień 5 dan RT PFA uzyskała dopiero w ubiegłym roku. Rada Techniczna PFA
Biuro Zarządu PFA
Podstrony: « 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 »
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny
Al. Wyzwolenia 9/45
00-572 Warszawa
kom.: 781 020 931
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
poniedziałek 13:00 - 16:00
środa 8:00 - 10:00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528