Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Wiadomości

Uprzejmie informujemy, że w dniach 19.01.2024 oraz 23.01.2024  (tj. najbliższy piątek oraz wtorek) kontakt z Sekretariatem będzie wyłącznie mailowy. Za utrudnienia przepraszamy. 

Gratulacje dla Piotra i Romana!

Serdeczne gratulacje dla Piotra Borowskiego i Romana Hoffmanna w związku z usyskaniem stopnia 7DAN podczas dzisiejszej cermonii Kagamibiraki w Tokio. To ważny moment w historii polskiego aikido, ich promocja jest również wyróżnieniem dla wszystkich, którzy od 48 lat budowali aikido w Polsce. Piotr i Roman choć obecnie prowadzą oddzielne organizacje, przez wiele lat rozwijali swoje aikido i zdobywali mistrzowskie stopnie w ramach Polskiej Federacji Aikido.
Piotrze, Romku - Gratuluję!
Jerzy Pomianowski
Prezydent PFA
 

Ceremonia KagamiBiraki 2024

Drodzy Koleżanki i Koledzy,
Dzisiejsza uroczystość KagamiBiraki w Tokio jak co roku wybrzmiała wieloma polskimi nazwiskami.
Aikido Doshu UESHIBA Moriteru na wniosek Rady Technicznej PFA przyznał wysokie stopnie mistrzowskie szóstce wybitnych polskich instruktorów.
To wyraz uznania dla nich samych i dla naszej organizacji, w ramach której rozwijali swoje umiejętności i osiągnęli poziom wyszkolenia kwalifikujący ich do stopnia 5Dan.
Z ogromną radością odnotowuję obecność wśród nominowanych Danuty Hałasiewicz-Tokarskiej, jako największa w Polsce organizacja aikido, musimy zrobić więcej by liczba kobiet wśród instruktorów z najwyższymi stopniami systematycznie rosła. Z dumą odnotowuję również promocję dwóch instruktorów (Szymona i Wojciecha), którzy od dziecka wychowali się na tatami i dzisiaj swoimi osiągnięciami budują rodzinną linię  najwybitniejszych polskich instruktorów aikido.
Serdecznie gratuluję wszystkim nowo mianowanym:
 
LUKASZ DRAG 5DAN
ARTEMI MECHLINSKI 5DAN
SZYMON SAPIELA 5DAN
DANUTA HALASIEWICZ-TOKARSKA 5DAN
WOJCIECH WISNIEWSKI 5DAN
JAN WRZESZCZ 5DAN
 
i życzę wytrwałości w waszej dalszej pracy i rozwoju na drodze aikido.
Jerzy Pomianowski
Prezydent Polskiej Federacji Aikido

Tytuły Shidoin i Fukushidoin

Mam przyjemność poinformować, że w dniu 14.01.2024 roku na wniosek Rady Technicznej Prezydent Polskiej Federacji Aikido przyznał tytuły instruktorskie Fukushidoin i Shidoin następującym instruktorom:


Tytuł Fukushidoin
 
Artur Piotrowski
Larysa Lic
Artur Płuska
Tadeusz Kołodziejski
Błażej Popielski
Ewa Bazylko
Wiktor Hołubowski
 
Tutuł Shidoin
 
Piotr Ożdziński
Marcin Wiśniewski
Ryszard Manikowski
Maksymilian Nowaczyk
Jacek Marciniak
Irena Kitkowska
Leszek Cwynar
 
Serdecznie gratulujemy
Sekretarz Rady Technicznej
Marian Wiśniewski

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Drogie Aikidoczki, Drodzy Aikidocy,

Prezydent, Rada Techniczna oraz Zarząd Polskiej Federacji Aikido życzą radosnych i spokojnych Świąt w gronie najbliższych osób, w miłości, radości i ciepłej atmosferze. 

Życzymy również, aby Nowy Rok przyniósł mnóstwo radosnych chwil. Niech będzie on Waszą okazją do spełnienia wszystkich marzeń i realizacji planów.

Informacje o AIKIDO


Aikido
Podstawowe informacje historyczne i organizacyjne
 
  1. Aikido należy do grupy pięciu tradycyjnych sportów walki (judo, kendo, kyudo, karatedo , aikido) uprawianych w Japonii na masową skalę. Jest to współczesny system ćwiczeń oparty na starych szkołach walki wręcz, miecza i włóczni, który opracował mistrz Morihei UESHIBA (1883-1969).W 1942 roku system Ueshiby otrzymał nazwą aikido. Dopiero po wojnie aikido przybiera formę ruchu masowego oraz uzyskuje swoje ramy organizacyjne w postaci zarejestrowanej w Japonii fundacji o nazwie AIKIKAI. "Fundacja Aikikai" istnieje do chwili obecnej, ma swoją siedzibę w Tokio i na jej czele stoi wnuk twórcy aikido Pan Moriteru UESHIBA.
     
  2. W 1961 roku Fundacja Aikikai otrzymuje "Certyfikat" rządu Japonii (Min.Edukacji) stwierdzający, że Fundacja Aikikai jest jedyną i wyłączną organizacją w Japonii uprawnioną do nauczania aikido oraz reprezentowania aikido wobec administracji rządowej. Oznacza to m.in. prawo do nauczania w szkołach i uczelniach publicznych, otrzymywania dotacji rządowych przeznaczonych na rozwój sportu i rekreacji, nadawania stopni i tytułów honorowych w ramach aikido. Istnieją oczywiście również prywatne kluby prowadzone przez niezależnych mistrzów lub stowarzyszenia o małym zasięgu. Nie mają one jednak takich uprawnień jak Fundacja Aikikai.
     
  3. Najpoważniejszym zadaniem z urzędowego punktu widzenia jest wystawianie przez Fundację certyfikatów potwierdzających stopnie mistrzowskie DAN tak w Japonii jak też na całym świecie. Każdy certyfikat jest rejestrowany w Fundacji i osobiście podpisywany przez Przewodniczącego Fundacji Aikikai. Ranga tego dokumentu jest na tyle duża, że nawet niezależni mistrzowie oraz niektóre stowarzyszenia chociaż formalnie działają poza strukturą Aikikai, poddają się procedurze egzaminacyjnej Fundacji Aikikai.
     
  4. W 1975 roku z inicjatywy Fundacji Aikikai i narodowych organizacji aikido na świecie powstaje Międzynarodowa Federacja Aikido (IAF - International Aikido Federation). Jednym z zadań IAF jako członka GAISF (The General Association of International Sports Federations) jest prezentacja aikido jako dyscypliny pokazowej podczas "World Games" (igrzysk sportów nie-olimpijskich organizowanych pod patronatem MKOL), najbliższe w Duisburgu (RFN)2005 wczesniej m.in. w Akita (2001), w Lahti(1997), Hadze(1993). W skład IAF wchodzą organizacje z 43 krajów, Polskę w IAF reprezentuje Polska Federacja Aikido, która zarazem jako jedyna polska organizacja posiada prawo do nadawania stopni KYU i DAN w imieniu Fundacji Aikikai.
     
  5. Najistotniejszym elementem wyróżniającym aikido z grupy popularnych sportów walki jest fakt zanegowania przez twórcę systemu, ze względów filozoficznych, jakiejkolwiek formy rywalizacji sportowej. Zatem jedyną formą prezentacji aikido są kursy oraz publiczne pokazy bez klasyfikowania zawodników. Zostało to na tyle dobitnie sformułowane przez twórcę aikido, że tzw. "sportowe aikido" , choć została podjęta próba stworzenia takiego systemu, stanowi absolutny margines światowego aikido, a w Japonii praktycznie nie występuje.
     
  6. W Polsce aikido uprawiane jest od 1976 roku. Od wielu lat rozwój aikido w Polsce jest trwałym elementem rozmaitych japońskich programów rządowych, z których finansowane są m.in. pobyty ekspertów JICA (JOCV), kursy instruktorskie i pokazy japońskich mistrzów, wizyty przedstawicieli Fundacji Aikikai w Polsce. Programy te koordynuje Ambasada Japonii w Warszawie, a jej partnerem po stronie polskiej jest Polska Federacja Aikido.
Sekretariat PFA:
Adres korespondencyjny:
Polska Federacja Aikido
ul. Opaczewska 43
02-218 Warszawa 79
Skrytka nr 58
tel.: +48 796 389 066
Sekretariat jest czynny
(kontakt telefoniczny):
wtorek: 08:00 - 10:00
piątek: 12 .00 - 16.00

Adres e-mail do sekretariatu:
sekretariat@aikido.org.pl
Konto bankowe PFA:
Polska Federacja Aikido
PKO Bank Polski
nr: 92 1020 1185 0000 4602 0086 6376
NIP: 525-15-70-039
REGON: 012277979
KRS: 0000120528